[QUOTE=Alex90]Hur gjorde du då? Blir dom jättestora? Beskriv gärna hur du inrett akvariet och hur stort det var. Klart intressanta fiskar. Tacksam för svar:) :) :).[/QUOTE]
Det är lite olika beroende på art. Mina Hemiloricaria fallax håller sig alltid på bottnen, och lekte i ett pvc-rör när de fick ett nytt akvarium med hög cirkulation (1500 l/tim i 89 liter). Lekröret, finkornig sand och ett halvt tegelrör var den enda inredningen. De käkar algtabletter, squash, ärter och räkmix. Här är mamman, pappan (skymtar till höger) och två yngel:
Andra, till exempel Sturisoma, sätter rommen på glasrutan - kolla i drd:s bildarkiv och Zoopets artbeskrivningar.
Det trista med Loricariinae är att man nästan aldrig kan vara säker på vilken art man har. Det finns en massa olika arter som nästan ser likadana ut: långsmala och brunaktiga. Alla är extremt fridfulla, fast ofta inte så skygga som andra L-malar. Mina Sturisoma aureum (tror jag, de köptes som S. panamense...) visar sig jämt.
Några arter kan bli över 30 cm, men de flesta nöjer sig med 15-20 cm.
Eftersom de är så stillsamma behövs inte så stora akvarier, bara vattnet är rent och syrerikt.
Bläddra i Mergus Wels Atlas om du hittar den (kommer på engelska snart).
mvh Daniel