Vilken botia är detta?

#1 - 25 januari 2005 22:00
Köpte 3 botior häromdagen men glömde anteckna namnet så nu har jag lite problem att reda ut vulken det är...

Tacksam om någon kunde hjälpa mig.

http://upl.silentwhisper.net/uplfolders/upload5/botialiten.jpg

Bilden är tyvärr suddig men det är inte så lätt att ta bilder på fiskar i ett akvarium :-))
#2 - 25 januari 2005 22:08
Ser ut som en pakistan Botia, så jag skulle gissa på det.
#3 - 25 januari 2005 22:17
Tror inte det är en pakistanbotia för jag pratade med försäljaren och sa att jag ville ha nåt mindre än praktbotia och pakistanbotia och större än dvärgbotia, han hade 2-3 sorters botia som alla liknade den jag har.
#4 - 25 januari 2005 22:33
Ser ut som en polkadotbotia har själv 5 st sånna dom kan dom är vita och skimrar lite orange i botten och har svarta och gråa fläckar/ prickar.
#5 - 25 januari 2005 22:50
Skulle kunna vara en polkadotbotia, verkar lite knepigt det här med botior för de har snarlika teckning och kan förändras med tiden och samma art kan se lite olika ut tydligen.

Hittade en länk som visar lite olika botior, den som kallas Botia Angelicus är lite lik mina.

http://www.loaches.com/species_pages/botia_sp_myanmar.html
#6 - 26 januari 2005 02:46
det är en pakistan YoYo om du tittar noga på mönstret på Botian kan du läsa YoYo i mönstrett där av namnett.


http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=216496

det är inte en Botia Polka dott
(Botia Kubotaï Botia sp Myanmar )jag har dessa också o dom har helt andra mönster o färger.











Annons