Arkiverad tråd – read-only.
Hej
Jag har fått ärva ett akvarie så att säga och är ny på detta med fiskar :confused:.. Det finns två fiskar i detta akvarium. En mal och en ciklid, vad jag har förstått :), men vad är det för en ciklid, mycket tacksam om någon vet detta. Jag har kollat runt överallt på internet, men ej funnit denna
http://img55.imageshack.us/my.php?image=vilkenfiskev3.jpg
mvh
Stefan
Jag vet inte, men jag tyckte mer det där såg ut som en clownbarb:
http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=203
han är tyvärr inte så fredlig, köpte ett gäng neontetror som försvann under första natten. kanske ett dåligt köp, men jag hade tyvärr ingen aning om att detta kunde hända!
Jag vet inte, men jag tyckte mer det där såg ut som en clownbarb:
http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=203
Tycker jag också. Om det hade varit en ciklid så hade ju för övrigt inlägget deletats eftersom det då ligger i fel kategori - nu lär dock inlägget ligga i rätt kategori.
Tipset - om man undrar över namnet på en fisk så lägg in frågan på "Vilken fisk är detta" så riskerar man inte att inlägget deletas.