Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

vill ha marmorgurami

Arkiverad tråd – read-only.

har 2 dvärggurami och 1 mosaikgurami, hur kan det då vara så farligt att ha en marmorgurami som min försäljare tycker??? förstår inte. :confused::confused::confused:
Trichogaster trichopterus (blå/marmor/guld och så vidare) är ofta lite tuffare än dvärggurami och mosaikgurami.

Kul att det verkar finnas försäljare som inte säger att fiskar funkar ihop trots att de inte gör det, bara för att få sålt dem.

I det här fallet kan det kanske funka, om akvariet är tillräckligt stort, men jag är osäker på det.
Ja, men att fiskar är vackra innebär inte att de funkar ihop :p
Jag var med om motsatsen. Antagligen har vi bara en elak jävel till leeri-hane, han jagade bort trichopterus-hanen hela tiden. Nu har han tre honor som sällskap istället och är till synes jättelycklig. Mycket lugnare också.

Tror inte så mycket på att hålla på att blanda olika gurami-arter.

//C
Ja, fiskar är ju olika individer :)
vår idé var inte heller att blanda utan att bara ha marmor vilket vi inte fick :)
Hur stort är akvariet?? Annars borde det väl funka? :D
jag har ett par marmorgurami, dom är inte alls elaka mot någon av mina andra fiskar. Dock så jagar hanen (den med spetsig ryggfena?) bort honan hela tiden..så har det vart länge nu..

Tillbaka till kategorin












Annons