Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Yngel!

Arkiverad tråd – read-only.

Nu har jag fått mina första 2 yngel!
De ligger i yngelboxen.. Tror dom håller på att födas nu men vet inte riktigt.
Hur många yngel kan en platy hona få som ungefär?
Runt 30...:p
Grattis till ynglena :D
Oj, då har jag lite att göra :)

just nu matar jag med fint krossat flingfoder, men maten lägger sig bara i botten på yngelboxen å det är bara ett par stycken som äter av den.
Köp torkade daphnier och smula sönder, mina yngel älskar det! De finns i varje välsorterad zooaffär bland akvarietorrfodret! Ett plus är att de flyter bra också. ^^
11 är jag uppe i(och alla lever), men det är en hona här som är väldigt trött (vet fortfarande inte vem som är mamman)
Hon ligger bara på botten och andas med sina gälar,, simmar itll ibland och flyttar sig.. (hon ser inte nämnvärt tjock ut)
kan det vara mamman tro?

Mvh Johan
Vad trevligt att du har en såpass stor skara! Det kan vara den trötta som är mamman, det tar på krafterna att föda...
roliga är att jag startade akvariet i torsdes, Ska bli kul att se de små växa upp..
Grattis till dina yngel o lycka till med att föda upp dem, lägg i en liten växt till ynglen o mata ofta o lite så kommer detta att gå bra, då du har Platy så brukar vi alltid visa denna sida om Platy om man är intresserad av att lära sig mer.
Har dina yngel anlag för ha svart på fenor eller kropp så brukar man se det redan då de är nyfödda... men vilken färg har mamman ? för vem som är pappa vet du väl inte ?

http://www.monas.se/platys.htm

Hälsn Robban
Japp den sidan känner jag till, nej jag vet inte vem pappan är.
Och ser inga färger på de små ännu.

Men jag tror jag matade lite för mycket igår, för i morse när jag kom och skulle mata så låg det ett vitt "molntäcke" på överbliven mat, snabbt som fan så spolade jag och hoppas nu på det bästa.. Matar väldigt lite och ofta nu istället..

just nu befinner sig de "vita molnen" ute i akvariet, tycker ni jag ska göra ett vattenbyte eller tar akvariumet hand om det?
Någon som kan förklara vad detta vita moln är?
det vita molnet kan vara små djur som bildas när man matar för mycket.. försvinner om du drar ner på ljuset och maten.. Men det kan också vara något annat.
Förhoppningsvis inget farligt då altså ;)
Tack ska du ha för svaret.
Nej om det é sånna små djur så e det ingen fara... Har bara glömt vad det heter [:-5]
Infusioner (stavning)??
JohanB skrev:
Infusioner (stavning)??

[;)]
Infusorier. :)

Tillbaka till kategorin












Annons