Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

ytterligare en nitrivecfråga

Arkiverad tråd – read-only.

frågat innan men aldrig fått svar. jag undrar om man kan ha i nitrivec när fiskarna är i. på flaskan står det att den används vid nystart. men jag har läst så många ggr här att det är det man ska använda om man fått nitrit.

skulle gärna vilja veta detta om någon snäll maänniska vet hur det ligger till...
nadiagb skrev:
frågat innan men aldrig fått svar. jag undrar om man kan ha i nitrivec när fiskarna är i. på flaskan står det att den används vid nystart. men jag har läst så många ggr här att det är det man ska använda om man fått nitrit.



skulle gärna vilja veta detta om någon snäll maänniska vet hur det ligger till...


Jodå, häll i av hjärtats lust. :p

Det är ingen kemikalie. Det är "flytande bakterier på burk".
Altså enbart nyttiga bakterier som tar hand om amonium, nitrat och nitrit.

Du kan inte överdosera heller. Skulle du hälla i en hel liter bland fiskarna så kommer de som mest att undra vilken konstig smak det blev på vattnet.
Vid nitrit delvattenbyte och dubbel dos nitrivec.
Det är ingen kemikalie. Det är "flytande bakterier på burk".Altså enbart nyttiga bakterier som tar hand om amonium, nitrat och nitrit.


Är du säker?? Att det tar hand om amonium och nitrit, det vet jag. Men jag har aldrig förr hört att det skulle ta hand om nitrat, dock har jag ingen egen erfarenhet.
MVH
Magnus
Flytande bakteriekulturer brukar innehålla en svavelförening, som får bakterierna att "leva på sparlåga" därför är det viktigt att hålla bäst före datum.
Nitrivec är så vitt jag kan förstå samma typ av bakteriekultur och överlever på liknande sätt.
Slutsatsen när man använder något okänt, följ bruksanvisningen.

Det finns tydligen vatten där nitrifikationsbakterierna saknas främst från grundvatten brunnar där en bakteriekultur av typ nitrivec eller motsvarande, lite vatten från blomjord, eller grus från naturen måste till.
hej

Du behöver inte vara orolig för fiskarna! Jag har haft i 100 ml på 2 veckor
och mer lär det bli hoppas bara att det snart kommer i gång av sig självt för det blir en dyr hobby vill spendera mer pengar på fisk inte på nitrivec kan tipsa om pwss bra pris på en hel liter
/bobbyfuller
Att det skulle vara filterbakterier på flaska är jag mycket tveksam till eftersom dom bakterierna kräver syre vilket snabbt tar slut i en liten flaska...Är det inte så att det är ämnen som gör att dessa bakterier förökar sig snabbare? Och det ämnet kanske inte är bra för fiskarna i för stor mängd
Tropfrog skrev:
[QUOTE]Det är ingen kemikalie. Det är "flytande bakterier på burk".Altså enbart nyttiga bakterier som tar hand om amonium, nitrat och nitrit.


Är du säker?? Att det tar hand om amonium och nitrit, det vet jag. Men jag har aldrig förr hört att det skulle ta hand om nitrat, dock har jag ingen egen erfarenhet.
MVH
Magnus[/QUOTE]

Nej inte vad gäller nitraten, det gick för fort när jag svarade.

Vad gäller utrycket "flytande bakterier på burk" så råkade den komma från Sera egen reklam om det, det var därför jag tog det i innanför " tecknen.

Sera hävdar att det "är en specialblandning av alla nedbrytningsbakterier som finns för att bryta ned amonium och nitrit" Det finns flertalet metoder att få bakterier att överleva utan den syresättning som är i akvariet.

Men, ifåga om överdosering. Den delen är helt korrekt, det går inte att överdosera. Fisken kan i princip leva i smörjan.
Bakteriern överlever av "näringen" i flaskan.
Men strunt i det det så länge det fungerar.
Hur det går till kan kanske en mikrobiolog svara på.
Nitrosomas och nitrobakter finns i marken en bit ner och i vatten, i grundvattnet tex borrade brunnar finns de inte pga. på de djupen är det inga bakterier om inte grundvattnet är förorenat.
Det står väldigt luddigt på flaskan tyvärr... Men som ovan töm i och var glad att det finns stora flaskor med nitrivec. :D
Finns också på dunkar om 5 l.
Kramfors skrev:


Det finns tydligen vatten där nitrifikationsbakterierna saknas främst från grundvatten brunnar där en bakteriekultur av typ nitrivec eller motsvarande, lite vatten från blomjord, eller grus från naturen måste till.


Menar du att det skulle gå att lägga i lite "blomjordsvatten" eller någon "okokad" sten ifrån trädgårn istället för att hålla på med nitrivec? I sådana fall borde de ju bli väldigt mkt billigare :)
Eller skulle de bli andra knasiga värden då tro?
Blev allt nyfiken på detta nu...
Jord som silas i ett kaffefilter gör nitrosomas och nitrobakterbakterier i vattnet.
Risken är att man även kan få andra oönskade organismer.
tack alla! äntligen vet jag! med delvattenbyte blir det bra hos fiskarna men efter 5-6 dgr är det nitrit igen så därför tänker jag nästa gång köra nitrivec och förhoppningsvis få bukt med det här för ett tag i alla fall!
Jag har hällt i en liter nitrivec totalt under en vecka det fungerade utmärkt!
/bobbyfuller
tjena...här verkar det ju finnas ett helt dröse med mästerkatter på akvariumvatten. har också lyckats få nitritkalas i karet och inhandlade idag Nutrafin och vad jag förstår är det samma som Nitrivec ung. På burken står det att man ska dosera per vecka men hur mycket är lagom att pluppa i varje dag? det framgår liksom inte....eller kan jag göra som farbror melker och ta lite efter bahag....och är det bra att byta en liten förskrämd mängd vatten dagligen tills den mörkrosa nyansen närmar sig vit?

otroligt tacksam för svar :) jag vill att Pete Guton ska överleva pärsen!!
Om du har högt nitratvärde över 0,9 mg/l ska du sänka det omedlbart med flera stora vattenbyten.
Ska inte gå att överdosera med Nitravec. Nutrafin är väl jbl's motsvarighet? I så fall bör det inte vara några problem. Gör som melker, fast kör lite vattentester för att se hur värderna ligger.

Är det någon större skillnad på de olika preparaten? De flesta verkar ju använda Nitravec. I butiken jag brukar handla har de dock inte det?! De har JBL's motsvarighet, har för mig att det är Nutrafin? Sen har de några tabletter som man ska stoppa i.
Vilket är bäst? Eller är de samma? Dvs ska man gå på tillgång och/eller pris?
Kramfors skrev:
Om du har högt nitratvärde över 0,9 mg/l ska du sänka det omedlbart med flera stora vattenbyten.



m'key. jag gjorde en ca 40% byte idag. hur ofta vågar man byta vatten? varje dag? vill ju inte skada de små liven åt andra hållet.

tack så mycket för svaret :)
y0da skrev:


De har JBL's motsvarighet, har för mig att det är Nutrafin?


då gör jag så!!
såg att nutrafine är av märket cycle om jag förstår burken rätt. dom är ju inte mästare på instruktioner :P

Tillbaka till kategorin












Annons