* Har ju planerat köpa en Nikon D80, men ju mer jag läser om den, desto mindre sugen blir jag. Den använder Secure Digital istället för Compact Flash. Bilderna är något 'luddiga'. Den är dyr. Linsen är dyr. Blixten är dyr. Kabeln till linsen är dyr. Och jag tycker allt sämre om Nikon som bolag.
Huvudanledningen att köpa Nikon var för att kunna använda Nikkors 60mm macro lins, som är en fullständigt vansinnigt skarp lins, men det verkar som om Canons 100mm macro lins har längre arbetsavstånd, snabbare autofocus, och nästan samma skärpa. Och är billigare. Själva kameran, 400D, är också lite billigare. Blixt vet jag inte, men är i alla fall knappast dyrare.

Jag tror det är dags att överge Nikon. Fast jag är inte helt säker än; jag väntar på lite fler reviews. Kamerorna är knappt släppta än.

* Jag trodde det var klart med PayPal betalningen till interaquaristik, men när jag mailar dem idag säger de att de inte fått sina pengar, och att varorna inte skickats. Jag har mailat dem och bett dem logga in på PayPal och kolla - jag förde över pengar för flera dar sen, men de har inte hämtat dem än.

* 5st L-260 skall dyka upp imorgon, om inget oförutsett inträffar.