Javafan, det är svårt att hitta på rubriker...
Ancistrusarna har lekt, igen. Hanen har kickat ut äggen, igen. Hanen fortsatte vakta äggen fast de var på drift runt i akvariet, igen.
Fast den här gången tog jag ifrån honom äggen, och la dem i en håv bakom BTN-bakgrunden. Det var hjärtskärande att se hanen - han bytte färg till gulbrunspräcklig (jag skämtar inte, han såg ut som en piebald!) och han letar fortfarande efter sina ägg. Väldigt stark föräldrainstinkt hos denna hane.
Tanken är i alla fall att kläcka ut äggen och föda upp ungarna antingen bakom bakgrunden eller hos L260'orna, och när de blivit lite större släppa in dem hos triangularisarna - jag har fått problem med alger där, och det ensamma ancistrusynglet där växer mycket bättre än de i 160'at.
Flyttade sista Danio choprai till triangularis-karet. Förhoppningsvis kan den irritera Lill-Hitler lite så han lämnar övriga djur ifred nån gång om sen.
Har inte sett till några hummel-räkor på två dar. Antagligen har de blivit triangularis-foder. Var nog inte så smart att släppa i dem där.
L260'orna äter bra nu. Har rentav börjat fundera på om det börjar bli dags att trigga dem till lek redan. Men nä, nån veckas matning till tror jag.
Hinken har nu varit nere i 10 grader, och dagstemperaturen idag var 14 plus. Jag matade sparsamt med spirulina-flakes. Pistian i hinken börjar se lessen ut, områdena mellan nerverna har gulnat - det ser faktiskt ut som kvävebrist, men det är knappast rimligt? Jag slängde några flytväxter och såg i alla fall rörelse, så än lever fisk där.