* Lämnade av micralestesarna på museet.
* Köpte in tre Corydoras pygmaeus till (från Leasing), så nu har jag totalt sju. Både de och L260'orna äter bra och verkar trivas. Det förefaller faktiskt som om L260'orna blivit modigare sen corydoras'arna kom i karet. Trodde det skulle bli tvärtom, faktiskt, eftersom L260'orna är så hariga.
* Ancistrusynglen har nästan gjort slut på gulesäcken. Funderar över vad jag skall göra av dem.
* Temperaturen i hinken var nere i 9.5C igår, har hovrat runt 11 hela dagen idag. Försökte se några fiskar, men det är alldeles för mycket växter. Jag har ju en uppgift från Argentina att flexilis är aktiv vid temperaturer åtminstone ner till +5, men äter den? Kanske jag borde hänga ned en zucchiniskiva?
Och hur skall jag göra med småfiskarna? Kanske skulle fånga vattenloppor & släppa i, som småfisken kan fånga om de vill, men inte ottona?
* Slog mitt huvud ihop med Erik Åhlander och har nu en plan för att trigga triangularisarna till lek. Erik har samlat dem på plats, och hade tips om deras hemmiljö som ganska tydligt antydde hur man kan gå till väga.