Fick en närmare titt på otocinclus honan (hon sov tydligen så jag kunde komma inom en halvmeter innan hon brände iväg och gömde sig). Revan på ryggen verkar ha läkt, men revan på nosen är verkligen inte snygg - det är ett djupt jack, kanske 2 millimeter brett och 3-4 mm långt, och man kan se vad som bör vara skallben i såret. Egentligen skulle jag vilja sänka bakteriehalten i karet med 25 ppm formalin, och/eller ta ut henne och ge henne en antibiotikakur, men jag tror detta är sista chansen att få lek på ottona, och jag vill helst inte utrota alla mikroskopiska djur som ynglen skall äta när de kläcks.
Det är svårt att säga hur medtagen hon är. Hon är inte så aktiv som hanen, men äter fortfarande mycket bra; de får mat 3-4 gånger per dag och hon börjar bli riktigt knubbig - men jag börjar tro att det här blir en kapplöpning med döden ifall hon skall hinna leka.
Apropå leka... Trots att pygmaeusarna långt ifrån är vuxna har jag sett nåt som bör vara nån form av parningsbeteende: en fisk simmar efter och "nosa" på en annan fisks könsöppning. En ägnade större delen av gårdagen åt att skugga den stora (den som kanske är en annan art) på det sättet. Jag har dock inte sett nåt som uppenbart är lek.
Otocinclus-honan
Kollaps
X
Kollaps
-
Otocinclus-honan
Taggar: Ingen-
#2Azur commented10 March 2007, 20:04Redigera en kommentarJag med. Jag har jobbat i tre år med att få lek på flexilisarna, och risken att få tag i fler är väl nära nog noll.
-
#3Sonja commented10 March 2007, 22:31Redigera en kommentarOm det går åt skogen med honan så har jag några flexilis kvar som väl kommer från samma ställe som du köpte dina. Vill du låna skulle det gå att fixa, om det går att fånga in dom utan att riva hela karet.
-
#4Azur commented10 March 2007, 23:03Redigera en kommentarJag hoppas det inte skall behövas, än så länge verkar hon ju kry, men jag tackar för erbjudandet.
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar. -