Jag är nu helt övertygad om att det inte är vitaprick mina fiskar har. Inga fiskar har f.n. några prickar MEN alla corydoras är hängiga och sover hela tiden utom vid matningen (de äter bra).
Min sista Oryzias fick konstiga symptom. Det är en genomskinlig fisk, och jag kunde se hur den fick vita knutor i musklerna, som långsamt spred sig i fisken. Nu är det en mycket gammal oryzias, uppemot tre år, men spontant är det enda jag vet som infekterar muskler så där sporozoer. Det skulle förklara varför Corydoras'arna inte vill röra sig - det gör ont i musklerna.

Det är i så fall tänkbart sporozoerna kom in med Sawbwan.

Sen har vi paletthanen. Han har också blivit tillbakadragen och har fått en skada eller infektion uppe på huvudet.

Efter lite funderande avlivade jag Oryzias'en, samt en av Sawbwa-honorna som visserligen verkar frisk men såg sjuk ut, och lyfte ut paletten till ett karantänskar. Jag har bombat honom med octozin och aquafuran; är det sporozoer kommer det inte att ha någon effekt, det är protozo-parasiter som sitter inuti muskelceller och är därmed skyddade mot mediciner.

Är det sporozoer kommer jag antagligen att få avliva alla fiskar och skölja akvariet med klorin.

Men jag skall inte ta ut klorinet i förskott, det finns fortfarande hopp att det bara är någon bakterie-infektion eller enklare parasit-infektion.

Sitter just nu och funderar på om ett UV-filter kan tänkas hindra sporozoer från att sprida sig mellan fiskarna.