Jag har ingen bra artbild än. De är lika snabba och hyperaktiva som sebrafiskar, och lika svårfotade. Detta är det bästa jag fått till än:
En av fiskarna ser gammal och mager ut, och en är ett praktexemplar. Gissa vilken av dem som är linslus och vilken som vägrar stå still för ett foto?
När jag till slut fick en bild av "praktbarben", lyckades han naturligtvis förstöra bilden genom att göra en konstig min:
De har som sagt en del konstiga saker för sig, t.ex. att de tillbringar rätt mycket tid inne i mitt stenröse. Här är en på väg ut och en på väg in:
Och de äter snäckor! Jag lyckades faktiskt få en bild precis när en hugger en kanelbullesnäcka:
Fast de verkar inte gilla kanelbullarna lika mycket som de gillar posthorn och sandsnäckor. Alla små posthorn och sandsnäckor är redan borta. De verkar dessutom äta ancistrusyngel, och trakasserar mina Amano-räkor, men de biter inte fenor och rör inte mina Danio aesculapi.
Kort sagt, kanske inte så vackra, men livliga och intressanta djur.
Alltid roligt när man ramlar över något som överraskar.
Frågan är bara hur dessa fiskar skulle ha fungerat i ett vanligt sällskapskar. Troligtvis ganska ointressanta, vilket understryker att det ibland inte är fiskarnas fel att de verkar tråkiga utan vi som måste ge dem rätt förutsättningar.