


I akvariumen simmar alla omkring och verkar nöjda har beställt äpplesnäckor till båda karen som kanske kan hjälpa både räkor o malar att städa lite blir ju en del skit och jag kan inte hålla på och byta vatten varje dag för att ancistrusarna äter mer än någonsin nu.Jag har 5 små ancistrusyngel men ser man på skiten de lämnar efter sig skulle jag kunna tro att de är fler men aja de växer och någon gång efter jul ska jag försöka få zooaffären att ta de, de är ca 2,5 cm nu och är urgulliga.De vuxna verkar ha tagit paus i göra barn-leken för det har inte blivit några nya bebbar på 2 månader men aja det kommer väl fler. Dagen idag ska jag ägna åt att bara slöa

Ska leta på recepten på knäck,kola och lite annat godis för i år ska jag göra eget har aldrig gjort det utan det är mamma som står för godis och bakande här men nu ska jag iaf prova.
Ha en bra dag!
Här är den! Den är sååå ruggigt god att man nästan dör!! Den går såklart att göra med mörk choklad och annan smaksättning också, typ med rivet apelsinskal. Jag har också gjort den med marabou mjölkchoklad och apelsinskal. Den är söt och väldigt god, men allra bäst är orginalet!
Sen ett annat tips är mintkyssar tvärtom. Smält en bra mörk choklad(minst 70% kakao) i en plastpåse. Klipp av ett litet hörn och spritsa ut små klickar som du sen spritsar på mindre klickar med mintglasyr på. Glasyren görs på några matskedar florsocker, nån tesked vatten och några droppar pepparmintsolja från apoteket. Låt stelna och ät och njut! Supergott!!