Ja idag hände det äntligen. Efter lång väntan så kom dom och jag måste säga att jag är så otroligt glad. Jag trodde aldrig att den här dagen skulle komma och jag har väntat på den i månader. Jag har blivit pappa till 8 stycken underbara blue diamond diskus!

Pappa och jag satte oss i bilen och åkte till akvarieleasing där jag köpte JBL´s nitrittest då jag vill ha lite koll eftersom karet är nystartat och jag kommer mata 8 gånger per dag.

Därefter så fortsatte vi till Hägersten där vi vi snurrade runt utan att hitta. Men efter att ha pratat med odlaren i telefon så hittade vi tillslut fram till honom och vi möttes av ett trevligt välkommnande. När vi sakta gick in i källaren så kännde jag hur jag riktigt fylldes av glädje då jag visste att jag skulle komma hem med fina stendkerdiskus.

Vi kom in i odlingsrummet vilket inte var sådär superstort men han hade en del akvarium ändå. Och han hade en hel del olika färger på sina fiskar med, det fann bland annat albinos, blue diamond, reb scribbel och marlboro red. Det känndes som om jag hade kommit till "discus heaven"

Efter lite snack och kikade så bestämmde jag att det var 8 stycken blue diamond´s som skulle få följa med mig hem så dessa infångades och plaserades i en frigolitlåda. Ställde försiktigt in ådan i bilen och därefter så begav vi oss till akvarielagret.

Vi hade nu kommit fram till akvarielagret där jag skulle köpa in lite mat till fiskarna. Stod och letade i deras frys efter oxhjärta, golden date artemia, mysis, svarta mygg och räkmix men det enda jag kunde hitta var räkmixen så jag fick fråga en kille som jobbar där om hjälp med att hitta det andra och efter en stunds rotande så hittade han i alla fall svarta mygg, mysis och en annan sort på artemian då golden gate´s var slut. Medans jag väntade på att han skulle komma till kassan så stod jag och kolla lite på akvarierna mittemot kassorna och vad får jag se då? Jo Corydoras Arcuatus för 75kr st!!!! Jag började nästan grina när jag såg dom då jag har letat överallt efter dessa underbara corydoras. Hade god lust att köpa 10 stycken men jag sa nej till mig själv då akvariet kommer bli tillräckligt belastat med 8 diskus i. Det är så typiskt att man skall hitta fiskar som man har letat efter när man inte kan skaffa dom på grund av platsbrist!!

När killen äntligen kom till kassan så bad jag honom att plocka fram en mellanstor burk flingfoder D50+ som jag också skulle köpa och vem kommer inte gåendes där då? Jo en gammal kompis som var med i spånga akvarieförening samtidigt som mig. Visste i och för sig att han jobba där förut men visste inte om han jobbade kvar då det var ett tag sen jag var på akvarielagret sist samt att det var ett tag sen som jag snackade med honom. Men i alla fall det jag skulle komma till var att jag fick en fin rabatt utav min kompis. Fick 1 kaka svarta mygg, artemia, mysis och burken med D50+ för 160 kronor!!! Då kostar enbart flingfodret 95 kronor för en mellanstor burk! Förutom rabatten här så fick jag även rabatt på akvarieleasing när jag köpte nitrittestet samt att jag fick 200 kronor i rabatt på diskusen så det här måste ha vart min turdag eller något!

När jag kom hem så koppade jag in fiskarna i akvariet och dom stod i början vid framrutan och spände ut fenorna men efter att pappa satte fram fingret så blev dom livrädda och flög in i glaset och sen gömde dom sig. Blev otrolig arg på pappa för att han skrämmde dom på det där sättet men sa inte så mycket då jag kom på att jag inte hade berättat att man inte ska flänga framför akvariet det första man gör.

Fiskarna stälde sig bakom en kruka där svärdplantor är planterade i och tryckte men dom pushade hela tiden på varandra att kika fram och dom började att komma fram mer och mer men dom höll sig endast i vänstra delen av akvariet. Jag testade att mata med lite D50+ då dom är vana vid detta foder och några av fiskarna käkade glatt medans andra totalt ignorrerade maten men dom kommer nog käka här om någon dag skulle jag gissa på.

När lysröret till akvariet hade släckts vid 22,00 då tyckte diskusarna att dom mer än gärna kunde komma fram och utforska akvariet lite så då simmade dom runt i hela burken. Dubbelmoral av dom säger jag bara!!!! Men bra att dom är framme och utforskar ändå för då är dom förhoppningsvis inte lika rädda imorgon när lysröret tänds

Kan just nu säga att jag vill ha ännu fler akvarium och ännu mer diskus och att jag just nu sitter med ett leende som går från ena örsnibben till den andra---->,

Superglada diskushälsningar på er alla!
/Glenn