Ja dagens arbete höll på att sluta i en ordentlig smäll - ja man kan väl säga att smällen var så ordentlig att Lisa (min fru) kom springande ut från arbetsrummet med andan i halsen (troligtvis såg hon Thailandsemestern nästa vecka flyga åt fanders eller också begrep hon att 83 kg just hade dånat i golvet - vad vet jag )

Nåväl - hur händer en sådan smäll - ja i detta fall var det inte som för några år sedan när jag klättrat upp på två stolar för att nå i ett högt akvarium och av någon anledning glömde att jag var två stolar högt när jag skulle kliva av - foten som letade efter golvet fann inte detta, men jag kan lova att min rygg hittade golvet ordentligt. Nåväl denna gång stod jag på en stol - hängande över akvariet - magen på utsidan och resten av överkroppen i sned vinkel innåt-nedåt och försökte få BTN - delarna att stanna kvar där jag ville. Först rasade dom och jag tippar snett neråt botten på akvariet - nästa moment gör motvikten på utsidan (läs magen) sig påmind och jag tippar bakåt-utåt. Skönt - för där fanns ju en gammal hederlig stol av god kvalité (ja den är inköpt 1923 för 50 öre hos en snickare från Skara som första möbelmang i ett torparhushåll - inget IKEA här inte - vi har kvar kvittot!) Den som sett en stol som stått ca 70 år i ett torp vet vad jag menar med kvalitée åtminstone vad gäller den del av träet som finns kvar mellan maskhålen. Nåväl stolen beslöt sig för att lämna in och jag kanar sakta längs överdelen av akvarierutan samtidigt som överkroppen sakta reser sig upp. Det går väl bra någon decimeter sedan uppstår ett problem orsakat av att jag och frugan troligtvis har samma BH-storlek (hon har inte så liten - det är inte det jag säger). Man kan säga att överkroppen ser ut som ett sämre krogslagsmål. Bilden visar delar av en sargad kropp - skulle jag visa mer så skulle den klassas som våldspornografi




[ATTACH]1537[/ATTACH]



Bilden nedan visar den förbenade stolen som gett upp men eftersom vi har kvar kvittot så får jag ta upp en disk med tillverkarn men jag misstänker att det snickeriet upphört för länge sedan.

Klicka på bilden för större version

Namn: 3.jpg
Visningar: 1
Storlek: 149,6 KB
ID: 2175132


Nåväl tillbaka till väsentligheterna och efter utbyte till en IKEA pall så intogs samma pos som innan och nu lyckades jag få delarna att stanna kvar där jag ville.


Första bilden nedan visar baksidan snett från vänster och andra samma baksida men mer uppifrån/framifrån



Klicka på bilden för större version

Namn: 4.jpg
Visningar: 1
Storlek: 135,1 KB
ID: 2175133

Klicka på bilden för större version

Namn: 5.jpg
Visningar: 1
Storlek: 150,9 KB
ID: 2175134


Det lilla fack som mittenmodulen bildar är min mening att utnyttja som en liten vatteresorvar för min streamerpump som kommer sitta i botten av den modulen.

Klicka på bilden för större version

Namn: 6.jpg
Visningar: 2
Storlek: 125,6 KB
ID: 2175135


[ATTACH]33175[/ATTACH]

Tanken är att göra ett hål i underkanten och sticka upp ett rör - lite större än streamerns utlopp. Under normaldrift så rinner vattnet in i överkant alltefter pumpen pumpar ut. När pumpen varvar upp så tömmer den fortare än tillströmning (hoppas jag) men eftersom vattenytan samtidig stiger i karet så kommer en ny jämnvikt - pumpen går ner i frekvens - modulen fylls upp igen. Jag tror dock att jag tagit en lite för liten modul för att det skall fungera 100 % men jag kommer att pröva i alla fall. Vattenströmmen komme att riktas mot en fördelare nere i karet - men det blir lite testing-testing

MVH Lasse
Bifogade filer