... och två burkar kom jag hem med, förutom en söt liten växt och lite yngelfoder. Nu är inte alla firrar till mig, utan jag shoppade loss till jobbeburken - det är HIMLA kul att handla för andras pengar Eftersom jobbeburken bara innehåller guppies (ja, och några tetror och malar från mig) så ville jag ha något stort och maffigt. Så jag köpte - ehmm fyra röda zebror, tre scalarer modell mellanstor samt fem ciklidynglingar av diverse färger. Nu blir det guppyslakt av och det lär väl roa de sora tuffa grabbarna på jobbet - eller så brister de i gråt (de tränar på sina känslor...)

Till hemmet köpte jag en barb som jag sneglat på ganska länge: Praktbarb http://www.akvariefisk.com/art/praktbarb.php och så följde en liten rackare med som jag tänkte ni ska få gissa vad den heter....
[IMG][/IMG]


Det är kväll, svag belysning och en massa bös i vattnet, därav kvaliten - och sen ansträngde jag mig inte ett dugg, heller De här firrarna har jag tänkt på, jag ÄR ju svag för prickigt och randigt... (du skulle ha en rutig fisk sa någon till mig häromdagen). Ledtrådar: Det är inte erythromicron!

Fem små ampullarior hängde också med. Min nota för alltihop (5 barb+ 7 hemligfisk + 5 snäckor) ca 150 kr. Alla jobbeburksfiskarna gick på 130

Jag tycker jag har gjort ett kap idag!! Sketakul, helt enkelt! Och den absoluta gyllene pricken över "i" var den snälla och trevliga själ som jag liftade med både fram och tillbaka. Det är mycket roligare att vara två som kan sitta och tissel/tassel om de olika posterna Av denna generösa människa fick jag även 8 (eller var det 10?) Boraras uropthalmoides som är otroligt små söta, Brigittae-liknande små typer. De har flyttat in hos mina humleräkor nu.

På skrivbordet står nu ytterligare en plastburk (nu är det tre som trängs med mina armbågar) som karantänkar för barberna, de andra två är mina fina Golden-killisyngel och de andra Boraras jag har (Brigittae och Mehra). Hemligfirrarna fick flytta in i det tomma karet där Japanräkorna gick (de fick flytta hem till Sonja, om ni minns...)

När jag hoppade ut bilen på hemmaplan var jag så sugen på allt, så jag kastade mig över vattenbytarslangen och slet fram alla hinkar och byttor jag har. Tanken är att jag ska ta en fisksort i taget till jobbet, så de övriga får bo i hink med en massa växter under tiden. Så - alla "transferfiskar" fick gammalt bekvämt akvarievatten i sina hinkar + en massa utrensade växter - och sen lock på, så att inte monsterkatterna tar dem (eller de hoppar ut självmant). Jag har lagt en grej mellan locket och hinken, så det inte blir lufttätt.

Lilla Silke Snoknos kunde förstås inte hålla sig borta, och när jag snubblat över henne för femte gången, och hon petade hål på en av fiskpåsarna, rann sinnet över och hon blev instängd på toaletten. Där satt hon sen och sjöng arior på bästa siamesiska tills alla fiskar var i trygghet igen.

Kort sagt: en kanonkul dag och TACK du goda människa - du vet vem du är