

När stegen ändå stod framme passade jag på att fixa med blommorna som hänger i taket, och sy ett draperi för balkongdörren - det drar så förbaskat därifrån så sonens rum blir helt utkylt på vintern. När jag ändå höll på med DET - spikade jag fast de lösa isoleringslamsorna


Skurade köksbordet (som jag använder mer som arbetsbänk än att äta på) och paketerade en massa växter jag ska posta imorgon. Kånkade en hög till sopstationen och sorterade sopor.
Därefter skurade jag kattlådan, toaletten och badrummet, torkade golven och sprang ner i tvättstugan för att byta på maskinerna. Nu började jag känna mig mör - men skam den som ger sig innan allt är klart! Upp med det torra tyget till soffan, städa undan alla trådar efter symaskinen och alla lösa pryttlar efter fixet - KLART! Nu glänser hemmet! Jag är nöjd!
Firrarna får vänta på sitt vattenbyte, orkar INTE med det idag också.
Jo, Snoknosen har kommit på att man kan lyfta på stanniolet och gräva fram jorden


Här ska svimmas i den rena soffan med en kopp kvällste. Sov gott, alla!
