De stackars unghararna är riktigt korkade. Barnen jagar dem - till fots och med cykel - och hararna bara springer runt i cirklar. Barnen är ju inte dumma så de har lärt sig att genskjuta dem. Och inte flyttar harbarnen heller! Man kan ju tycka att det vore bättre uppe i parken bland alla träd och buskar - men icke. De SKA vara på den stora öppna gräsmattan


Tänker väldigt mycket på äpplen just nu! Detta för att en god vän här på zoopet drunkar i äpplen och jag har lovat avlastning. Så fort jag går in i en affär och ser äpplen, kan jag inte handla dem för jag vet att jag får massor snart - vilket leder till äppelbrist hemma och på jobbet. Och så är jag vansinnigt sugen på äppelpaj HELA tiden... vaniljsås... mmmm.
Helgen tog slut alldeles för fort. Det blev inget vattenbyte den här veckan - sneglade på karen och kände bara NEJ! Kanske jag får en otrolig lust att byta en kväll efter jobbet istället?
När jag kollade in fiskbeskrivningen såg jag förresten att Praktbarben blir 14 cm lång

Nästa vecka blir det fisk i dagarna två - först Akvarieleasing och sen Bollmoraauktionen!
Hej hopp från ett kyligt Stockholm!
Vi spanar alltså efter samma sak: kurviga blonda tjejer, =)