Hur kommer det säg att det går så många måndagar på varje helg?


Fredagens ensam-hemma-med-barnen kväll blev inställd då fruns aktiviteter ställdes in pga sjuka barn (dock inte våra!). Men det blev en klart godkänd kväll ändå, trots att hon var hemma ........ (Aj, aj, slå mig inte!)



Ja menar ett besök på IKEA följt utav pizza och en bra film är väl aldrig fel!?

Lördag var man herre på teppan större delen av dagen då jag hade huset för mig själv och kunde ägna mig åt finsnickeri i köket, påbörja målning utav dörrfoder. Dessutom fick jag lättat det dåliga samvetet ett par hundra kilon


Söndagen var skyfallen värre än på länge!



Vet var halva västsverige befann sig på söndagen! På Bäckebol! Först in på IKEA direkt när de öppnade för att köpa det vi glömde i fredags


Lyckades ta mig ifrån IKEA innan köerna blev helt absurda men sedan var det kört. Bilar överallt, köer så långt ögat nådde.

Jösses, först nu man inser hur dyrt det blev när vi i våras fattade beslutet att flytta på spisen och därmed även köksfläkten. Det kostar att ligga på topp!

Vid den här tiden om en vecka så ligger man på stranden med tårna i medelhavet och en paraplydrink i handen!




För övrigt anser jag att Stenungsund borde ha en egen akvariebutik.

...?
Skämt åsido så hoppas vi att det blir lugnare nu så vi kan njuta av semestern!