"Kära dagbok, förra året bytte jag ut alla mina fönster mot dyra tre-glas-lågenergi-fönster. Den här veckan ringde en man från firman som installerat fönstren och han påpekade att dom gjort jobbet för ett helt år sedan men ännu inte fått betalt.
Ok, bara för att jag är blondin så betyder det inte att jag automatiskt är dum.
Så jag berättade för karl´n vad hans snacksalige försäljare sagt för ett år sedan, nämligen att efter ett år så har de här fönstren betalat sig själva.
Och hallå, det har gått ett år nu!
Det blev tyst i andra änden av tråden så jag lade på. Han ringde inte upp igen. Han kände väl sig dum!"




Tänkte jag skulle använda mig utav samma filosofi längre fram när det är dags för oss att skaffa pellets-brännare.

Fick rätt rolig post igår! En inbjudan till en klassfest, finns ju ett antal företag som inte ägnar sig åt något annat än att anordna klassfester. Det visade sig att det nu gått 15år sedan jag slutade 9:an......15år!?


Hoppas att det blir någonting utav festen och att alla gamla kompisar (de andra struntar jag i


Igår fixades det och donades det med Malawi-karet. De blev så glada!



Dagens väderrapport ifrån Side (Turkiet)

+32°C sol, badtemperatur +29°C och i natt var det klarhimmel och +26°C.

1½ arbetsdag kvar, sedan 1½ dag hemma till att packa innan det är dags att sätta sig på flyget för en veckas skön semester! (Hoppas bara att man hinner tillfriskna lite mer innan dess, just nu är samtliga snuviga!)
I övrigt anser jag att Stenungsund borde ha en fin-fin akvariebutik!

Jag nästan längtar till klassfesten från gymnasiet.... Men jag får vänta i ytterligare några år.
Tycker du och din familj är otroliga att ni vågar åka till Turkiet! Själv skulle jag nog ta en semester till Gotland eller så