
Så länge ni fortsätter läsa lovar jag att fortsätta skriva, har man väl blivit utnämnd till Zoopets kåsör så har man ju lite att leva upp till.

Dagens...
...värsta-> När man desperat inser att man inte kan snooza klockradion längre utan att man faktiskt måste gå upp.

...roligaste -> När min syster googlar på "Alf Robertsson Farsans far" och hamnar på någon konstig fisksida och på ena sidan var det ju ett foto på hennes brorsdotter och bror.


...värsta stund på jobbet -> När kaffebönorna till kvarnen var slut


...oroligaste projektstund -> När offerterna kommer tillbaka på våra stora tankar vi skall köpa i projeket och både pris och leveranstid nästan fördubblats sedan offerterna i oktober!




...smaskigaste ögonblick -> När man kliver in i fikarummet på jobbet och alla sitter där med sina plastlådor med rester i och man hör de längtansfyllda suckarna då man packar upp foliepaketet och tar fram en halvspecial med västkustsallad ifrån Korvan (vida känd korvkiosk i samhället som sällan serverar mindre än ett kilo mos på en halvspecial


...svåraste stund -> Trettio minuter efter man pressat i sig en liter potatismos, lite korv och ett par tre stora slevar västkustsallad. Fick använda tejp och tejpa fast ögonlocken upp mot pannan för att inte somna framför datorn.


Vår IT-ansvarige berättade att ett av de vanligaste felen på datorna, näst efter att man vält ut kaffekoppen över tangentbordet, är att man somnar över tangenterna och saliven sipprar ner mellan de nertryckta knapparna. Brukar synas på folk när de kommer in i fikarummet på eftermiddagen och man kan läsa QWERTY i pannan på dem.

...bästa köp -> Slog till och med fruns inköp av en duk till halva priset. Köpte hem ett nytt expansionskärl med tillhörande kopplingar så man inte riskerar att bli sysslolös till helgen. Fick några tips av en av de gamle (rörmockare med dryga trettio års erfarenhet) att testa på det gamla kärlet så än så länge har jag inte betalt en enda krona.


...bravad -> Egentligen gårdagens... kollegan på ÅF, Sanna Kallur som satte nytt rekord på 60m! Wow vilken tjej! (Ok, inte samma klass som Milla Jovovich om man råkar stöta på zombies men om man skall ut och springa så ligger Sanna riktigt bra till

...tävling -> Årets kock


...film -> Beck #19- Gamen. Helt utan zombies, varulvar och rymdskepp men ingen går väl upp mot Persbrandt som Gunvald Larsson?

...bok -> Svärdets Makt, George R R Martin. Så fort man slår igen den längtar man tills nästa gång man läsa vidare.

...insats -> Frun som tagit sig upp, bitvis, ifrån sjuksängen och snart sytt färdigt nya gardiner till grabbens rum. Med SPINDELMANNEN. Snacka om att mamma blev dagens hjälte

...överraskning -> Oslagbara dottern som inte kunnat säga "r" och som från ingenstans börjar ropa på Grrrrrabbarrrrna Grrrrrrus

...siffra -> 468miljoner! Madonnas inkomst för 2007. Nästan en halv miljard...för vaddå?


Jag hade nöjt mig med en bråkdel av pengarna och sedan köpt regnskog i Brasilien för resten.

För övrigt anser jag att Stenungsund borde få en egen akvariebutik (värd namnet) under 2008.

(Närmsta Zoobutik med lite akvarieprylar ligger på Tjörn...inte mycket att hänga i julgranen direkt


Visst...starta en egen butik hade varit en dröm men då krävs en rejäl vinst på lotto eller trisslott först. Eller rejäla sponsorer. Illa, illa men jag tjänar alldelles för bra där jag jobbar nu!


MVH/kkk