
Hemma och VAB:at i två dagar och mestadels fått massa gliringar ifrån jobbet om "lämpligt att barnen råkade bli sjuka under OS" ... undrar om de sagt samma sak om barnens mamma varit hemma?

Sedan kan jag väl erkänna att jag såg den (katastrofala) höjdhoppsfinalen på tv ...när jag ändå var hemma alltså.

Igår kväll satte jag upp gipsskivorna på nya hallväggen, tryckte i isolering i väggen också även om det är en innervägg. Lite ljudisolering in till barnens rum lär ju knappast skada!

Nu diskuteras det mest om man vågar välja en stilig blodröd tapet till köket (jo jag vet att det är hallen som renoveras men rummen intill brukar ha en förmåga att dras med

Hittat en kanonfin tapet till hallen... håll i er- en med stora blad på! Inte blommig, märk väl, utan bladig.


Återstår upprustning av de andra 4-5 väggarna (nackdelen med en hall som har många vinklar) samt återuppbyggnad av väggarna inne i barnens rum. De är dock mycket nöjda med sina nya skjutdörrar som likt magi försvinner in i väggen!

Bortsett ifrån snuva och tapetbryderier då?
- Grabben gick första dagen idag i riktiga "skolan", bara varit fritids tidigare. Jösses, min lille pöjk.

Veckans bästa film, alla kategorier, 10'000 BC. Riktigt bra film helt i min stil, absolut. KAn till och med ha överseende med missa små detaljer och ge den toppbetyg. Såg filmskaparnas spår efteråt om deras tankar kring storyn och manuset. Fastnade rejält i Graham Hancoks tankar, hans bok Fingerprints of the Gods ligger till stor del bakom idéerna i filmen. Tanken på en avancerad civilisation samtidigt som jägarkulturen är kittlande, speciellt när han lägger fram några av bevisen- uppkomsten av de första pyramiderna, oförklarliga kartor ifrån medeltiden som med en skrämmande exakthet visar hur världen såg ut... INNAN kontinenterna gled isär osv, osv.
Appropå kartor- visste ni att man på lantmäteriets hemsida kan ladda hem historiska kartor, gratis, över sin hembygd?

----------
För övrigt (står någon och rycker i byxbenet med röda ögon och snörvlande andning och ylar Paaaaaapaaaaaa) anser jag att Stenungsund borde få en egen akvariebutik under 2008!

300 är för övrigt ett mästerverk!
Vi lever ett inte allt för torftigt liv trots det....