den kalla fukten glimmar på taken,
endast S_sund är vaken.

3:e dagen med Vitaprick-sjukan. Andra dosen i medicineringen idag. Fjärlishonan som hade fått små vita prickar runt ena fenan igår låg död

Främst Kejsorna fortfarande som är täckta av vita prickar men majoriteten av dem ser pigga ut.
Ett elände kommer som bekant sällan ensamt...
Haft lite strul på jobbet med en leverans som blivit försenad till ett projekt, fick idag redan på att det blir ytterligare förseningar.

Har ett trist samtal imorgon bitti, aldrig kul att tala om för någon att de måste skärpa till sig. Att beställaren inte är nöjd och att de inte sköter jobbet ordentligt. Spännande att gå ner efteråt och sätta sig vid samma fikabord och tala om väder,vind och Anna Anka.

Alla slöjstjärtarna mådde fin-fint imorse. När vi kom hem ser det ut som den ena har gått ett par varv i tvättmaskinen!


Ena pumpen lade av igår.


Spotlighten över räkornas lilla kar i köket vägrade att tändas imorse. Glödlampan kass.

Frun ligger däckad med rejäl migrän


...och det är bara tisdag ännu!

Hmm S_sunds inlägg här kommer visst i flock numera? Lika flockbenägna som traktens vargar!

För övrigt anser jag att Stenungsund borde ha en egen akvarieaffär.

Änd when the bottom is nådd is the only way up again !!
Själv har jag det fruktansvärda problemet just nu att jag dricker de sista dropparna av glöggen som är rom-spetsad.
Ute är det grått, tomtens skägg är vått, nissarna stretar med slädens medar, dubbfritt eller dubb, eller ska han få landa på silverskedar ??
Varit på bio och sett tredje delen i Millenium-trilogin, jisses vad bra!