Akva Stabil följetongen har fortsatt. I fredags fick jag tredje försändelsen från Danmark; ny toppen- och bottenplatta till möbeln. Fraktkillen och jag kollade skivorna lite snabbt. Hela hörn, finemang!
På lördagen plockade jag fram verktygslådan, godisskålen och alla smådelar till akvariebänken, nu jädrar ska det monteras akvariebänk här. När jag öppnade kartongen med bänkskivorna så är det första jag ser ordentliga jack mitt på långsidan på båda skivorna. Jahapp, så fort man kan tappa arbetslusten...
Mailade till Lennart igen och beklagade mig. Han svarade faktiskt på mailet redan på söndagen, hade skickat vidare mitt mail och bilderna på skadorna till Danmark. Sen ringde jag honom idag och kollade vad de kommit fam till: Antingen skulle Lennart själv ta med sig nya skivor från Danmark när han åker dit om 2 veckor (2 veckor, argh!!) eller så kunde de kompansera mig för skadan om jag själv fixade dem. Det var jag som hade frågat om jag kunde slipa ner och måla på de skadade ställena.
Så nu har jag precis slipat och målat första gången, det ska torka 8 timmar och sen målar jag på en gång till, kanske 2. Ser riktigt bra ut, man märker knappt var hacken är på långt håll, sen kommer jag att vända de skadade sidorna mot väggen, huvudsaken att det inte blir fukt i möbeln, om jag dräller vid vattenbytena. Tur att det inte är någon fram/baksida på skivorna.
Synd att min 5-dagars ledighet är slut, börjar jobba imorgon. Hade ju tänkt få upp karet i helgen. Nu är förresten ytterligare ett kar bortlovat, det är 105-liters åttakantiga karet i hallen som ska till en bekant. Nu är det bara 45-liters i hallen och 17-liters Aquaelen kvar att sälja, akvarierna verkar sälja sig själva, har inte gjort någon reklam alls för dem! Toppen!
Kompensation? Det blir en Timer/dimmer styrenhet till T5-an, hoppas jag. Kunde inte komma på något bättre för tillfället.
Så förhoppningsvis får jag bänken monterad imorgon. Sen får vi se om karet är helt, knappt att jag vågar titta i kartongen!