Frigolit eller liggunderlag?

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • mohlin
    • January 2004
    • 1487

    #16
    Risken med plexiglas är att om det ligger lite sand mellan glaset och plexiglaset så är du tillbaka på ruta ett, sas. Frigolit/liggunerlag har ju den fördelen att det är mjukt så det blir inte samma tryck på bottenglaset ifall man missat nåt skräp.

    Kommentar

    • Paniktandborste
      • March 2005
      • 330

      #17
      jo men om man lägger dit skivan innan man lägger i något någon gång alltså jag kommer ju köpa ett helt nytt och då är det bara att ta måtten men jag ska tänka på det
      Aka Pixel eller Bildpunkt

      Kommentar

      • Hasse H
        • August 2004
        • 2111

        #18
        Har svårt att tro att plexiglas skulle dämpa stötarna från nerramlande stenar nåt vidare. Eftersom frigolit/liggunderlag är beprövat material och också är nästan gratis varför inte ta det säkra före det osäkra?

        Edit: sorry, det skulle visst vara under karet. Men det ändrar inte faktum, frigolit/liggunderlag elimininerar risken för att gruskorn knäcker bottenglaset. Plexiglas gör det inte.

        Edit igen: Fast paniktandborsten skulle ha det under sanden? Jaja. Samma svar.
        Senast redigerad av Hasse H; 17 May 2005, 10:21.
        mvh Hasse
        Det man inte vet, har man ingen aning om.

        Kommentar

        Arbetssätt...